Kui kell 7 Amritsaris bussi peale istusin, siis 9 tundi hiljem olin siin kohal. McLeod Ganj on Himaalaja m2estiku alguses, keskmine k6rgus merepinnast on umbes 2100m ning piirkonna k6rgeim tipp on enam kui 5600 meetrit. T2nvapilt on sootuks teistsugune kui Indias harjutud. Nimelt nimetatakse seda linna siin ka Dhasa'ks v6i Little Lhasa'ks ehk V2ike-Lhasaks. Seda sel p6hjusel, et Tiibeti pealinn on Lhasa ning siin on v2ga, v2ga palju Tiibeti p6genikke, kes Hiina kommunistliku reziimi eest on Indiasse pakku tulnud. Pagulasi on siin t6epoolest palju ja ma julgen arvata, et hindusid on siin v2hem kui tiibetlasi.
Pisut Tiibetist. Pean tunnistama, et kuigi olin kuulnud Tiibetist varem loosungeid stiilis "Free Tibet" ja "Tiibet vabaks" jne, ei teadnud ma varem suurt Tiibetist ega sellest konfliktist mitte midagi. Oli teada vaid, et hiinlased seal midagi m2gedes toimetavad ja kiusavad tiibetlasi taga, aga mis ja kuidas t2psemalt, ei teadnud. Nyyd tean rohkem. Nimelt oli Tiibet t2iesti omaette riik kuni aastani 1949. T6si, ka sinna l2ksid britid oma kolooniaid ajaloos laiendama, kuid siiski j2i Tiibet autonoomseks ning omaette riigiks. Tiibet on 22retult suur. Pindala on 2 500 000km2, ehk siis umbes kaks kolmandikku Indiat. Ja tegemist on ka ilmselgelt maailma fyysiliselt k6ige k6rgemal asuva riigiga, sest keskmiseks k6rguseks on tal yle 4000m. Samas on tiibetlasi v2ga v2he. Yle maailma kokku umbes 6 000 000. Kuid nende ellusuhtumine, kultuur ja religioon teevad tiibetlased minu meelest yheks suurimaks rahvaks, mida leida v6ib. Siingi, t2ielikult geograafiliselt Indias, on elu hoopis teistsugune kui mujal Indias n2htud. Tiibetlased on viimaste aastakymnete jooksul muutnud siinse linnakese vaikseks, rahulikuks, puhtaks ja inims6bralikuks. Keegi ei l2rma, keegi ei tylita sind mingi myygisooviga, k6ik on rahulik. 1949 ja edasi viiekymnendatel aga hakkaski Mao Ze Dong, hiinlane, Tiibetis mollama. K6ike seal toimunu on v2ga sarnane sellega, mis meil hakkas toimuma peale "suure ja ilusa" N6ukogude Liidu baaside lubamisega meie riigi territooriumile. Kogu intelligents h2vitati, toimusid piinamised, vangistamised, v2gistamised ja sunnitood. V2ga suur osa hindamatust kultuuri- ja religioonip2randist h2vitati. Kuigi tiibetlased organiseerisid ka relvastatud vastupanu ning s6disid p2ris muljetavaldavalt kaks aastakymmet, ytlevad nad isegi ahastuses k2si laiutades, et nad on ju nii v2ikesed... T2naseks on surnud Tiibetis hiinlase tegevuse t6ttu yle 1 200 000 inimese, tiibetlased on omal maal j22nud hiina naturalisatsiooni- v6i rahvuspoliitika tulemusel v2hemuseks oma enda maal ning kui NL korjas 90ndate alguses oma kodinad meie maalt kokku, siis Tiibetis l2heb k6ik t2nase p2evani edasi. K6ige masendavam selle asja juures on aga see, et tiibetlased ise on 22rmiselt rahumeelsed, heasoovlikud ja sydamlikud inimesed. V2ga valdav enamus tiibetlastest on budistid, mis juba iseenesest annab aimu, millise rahvusega on tegemist.
Positiivseks peab aga pidama kindlasti seda, et tiibetlased eesotsas oma vaimse ja poliitilise juhi Tema Pyhaduse Dalai Lamaga on suutnud ennast maailmas p2ris h2sti kuuldavaks teha ning maailm yldiselt teab kogu nende muret. Ka n2eb Dalai Lama kurja vaeva hiinlastega l2bir22kimistel. Ta on v2lja tootanud ka 5-punktilise plaani Tiibeti jaoks, mis peaks tulevikus Tiibeti taas iseseisvusele aitama. Ja ilus ja v6imas on see, kuidas k6ik tiibetlased oma juhti austavad ja armastavad ning on talle t2ielikult lojaalsed. Looja, v6ta Tiibetile 6nne anda!
Eilne p2ev moodus mul peaasjalikult oma hotellitoas vaadet nautides. Ei teinud eriti mitte miskit asjalikku. K2isin vaid lyhikesel jalutusk2igul linnat2navail ning s6in 6htust yhes kohvikus koos kolme inglasega.
T2nane p2ev oli seevastu palju sisukam. K2isin vaatamas nii siinset budistide templit, Tema Pyhaduse residentsi kui kylastasin ka Tiibeti muuseumi. Otsast alates tuleb templi kohta oelda kohe seda, et see on budistide k6ige t2htsam tempel terves maailmas. Paljud religioossed ja pyhad esemed on toodud salamisi Lhasast, kus hiinlane l6hkus ja peksis k6ik segamini. Nii m6nedki templi esemeist leidsid templisse oma tee hobuse seljas l2bi Nepaali ja yle Himaalaja m2estiku. Tempel ise ehitati yles vaid umbes 200 000 ruupia eest, mille annetasid budistid ise. Ehitis on v2ga minimalistlik, mitte millegagi pole priisatud, ei ole kulda, karda ega kaunistusi. Tegin ka m6ned pildid templis.








Muuseumi kohta, mida kylastasin, tuleb samuti vaid lausuda kiidus6nu. K6ik on minimalistlik, v2ga konkreetne ning v2ga kenasti ylevaadet andev, mis on Tiibet, kus on Tiibet ning milles seisneb nende tohutu mure. Seal on lyhike kokkuv6te ajaloost ning Tiibetist kui riigist, samas, t6si ta on, et kogu r6hk on siiski pandud konfliktile, et sellest r22kida ja ylevaadet anda.



Ja muuseumi ees tegi l6unast v6ttis uinakut(tegi bjuutisliipi) yks pullimyrakas. Mind aga loomulikult ei paelunud niiv6rd see magav pull kui hoopis see neiu seal seismas. Pilt ei ole yleliia hea saanud. Reaalsus loeb.
Aga edasi panen siia yles pildid oma teekonnast Amritsarist Dharamsalani.


















Seks korraks k6ik,
olge terved!
Kristjan!
ReplyDeleteMingid kaks tüüpi küsisid Sinu telefoni numbrit. Ma ei andnud neile...Reetsin neile hoopis Sinu asukoha! Õnn ja Rõõm olid neil nimeks;)
Kõikide soovide täitumist Sulle, sünnipäevasangar!
Tervistavate soovidega,
IlusN
17.03.2010
ReplyDeleteTere, Kristjan!Palju õnne sünnipäevaks!
Ole tubli!
K.
Kristjan!
ReplyDeletePalju õnne sünnipäevaks! Soovin, et sa leiad, mida otsid!:)