Thursday, March 4, 2010

Jodhpur - The Blue City


Tervitused P6hja-Indiast! Olen j6udnud omadega Jodhpuri linna, mida ka Siniseks linnaks kutsutakse. Olin varem kuulnud ka, et L6una-India ja P6hja-India erinevad yksteisest m2rkimisv22rselt. Nyyd saan seda siin ise ka oma silmaga n2ha ja tunnistada. K6ike on palju rohkem - prahti, kisa, inimesi, haisu, lehmi-pulle, lambaid...ja mida iganes k6ike veel. Kui esmamulje peale 17-tunnist rongis6itu oli ehk pisut negatiivne, siis kylalistemajas ennast taas inimeseks tehes(duss, riiete vahetamine jne) ning linnaga tutvuma minnes tekkis kohe tunne, et linn on kuidagi teistmoodi. Kuigi 6hk on paksem, on 6hkkond s6bralikum. Kuigi inimesi on rohkem, tundub ruumi rohkem olevat. Linna kutsutakse siniseks linnaks seet6ttu, et v2ga paljud majad on siniseks v66batud. Ja siniseks on oma majad v2rvinud inimesed, kes teistest paremad v6i yhiskondlikult k6rgemal positsioonil on. India yhiskond on siiani kihistunud kuigi juba yle 50 aasta pyytakse klasside vahel vahet mitte teha. Siiski on t2nap2evalgi kyllaltki selge traditsioon, et nn k6rgklassist inimene abiellub ikkagi teise k6rgklassi isendiga:), aga on ka erandeid. Yhes6naga valitseb klassiyhiskond, millest k6va h22lega r22kida ei taheta.
Jodhpuri vingeim vaatamisv22rsus on selle keskmes asuv vana kindlus. 600 aastat vana k6rgel kynkal asuv v6imas rajatis on n2ha p6him6tteliselt linna igalt t2navalt(kui just kitsaste t2navate t6ttu majad seda 2ra ei varja). Eile 6htul yritasime sinna ka yles minna, ja 6igemini l2ksimegi, aga kindlusesse sisse ei p22senud, sest see suletakse juba kell 17:30.




Kuna me p2eval otsustasime, et ilm on jube kuum ning sellise kuumaga yles ronida ei taha, lykkasime mineku p2ikeseloojangu ajale ning seega saimegi n2ha taas v2ga ilusat p2ikeseloojangut.


Tegin yleval linnas ka m6ned pildid. Uskumatu on m6elda, et ylevalt tundub linn ysna pisike ning praktiliselt v6ib v2ha eemal ka piiri, kus linn l6ppeb, aga minu RoughGuides'i India raamat r22gib, et elanikke on Jodhpuris umbes miljon. Ylevalt linnale vaadates tundub see natuke kysitav. kuid alla tulles t2navatel liikudes tekib kysimus: "Mis? Ainult miljon"?
M6ned pildid linnast:





Kohalikud on h2sti edevad ja lubavad endast meelsasti pilti teha. M6nikord on nii, et kui yhest peale luba saamist pildi teed, tekib j2rjekord - k6ik tahavad pildile.
Homme v6i ylehomme tuleb edasi liikuda ning j2rgmine peatus on Jaisalmeri linnas. Seal siis v6imalik minna kahep2evasele k6rberetkele kaamliga. Ei pidavat ka eriti kallis olema, aga eks see selgub seal kohal. Siiski ei pidavat yle 1000 raha maksma. Yhel p2eval minek, oobimimine k6rbes, j2rgmisel hommikul alustame tagasiteed. Minu jaoks k6lab see igatahes v2ga h2sti ning tekitab elevust. Kaamli seljas olen varem s6itnud kyll, aga korralikku k6rbe pole ma n2inud, nyyd siis loodetavasti on aeg. Jaisalmeri linn asub muuseas Pakistani piirist umbes 100km kaugusel. Yhes6naga Pakistan on sealt kiviga visata.
Meie siinne kylalistemaja, kus peatume, on ses suhtes harukordne, et esimest korda on meil kasutada kraanis soe vesi, mida kytab lae all rippuv boiler. P2ris imelik oli sooja veega dussi all k2ia.


Meie tuba Jodhpuris. Ja kui varem ytlesin, et uue korealase nimi on Choon, siis tegelikult on see Joen. Siin ta on.
Maaling meie toa seinal
Uudist ka veel nii palju, et see kolmas korealane, kes ostis pileti meid matkides Jodhpuri, on nyyd ka meiega ning tuleb ka edasi Jaisalmeri. Ma enam ei pane talle yldse pahaks, et ta h2sti kohmakas, k6hklev ja...kuidas oelda...nagu mitteloov on. Eks inimesed olegi erinevad ning tema jaoks on see ka esimene reis sedasi v66rale maale. Kust need kogemused ikka tulema peavad - kuskilt tuleb ju alustada ning selles m6ttes on tal v2ga h2sti l2inud, et ta meie "otsa" sattus. Me oleme nii m6nedegi reisisellidega v6rreldes parajalt hullud, julge pealehakkamisega, konkreetsed, kamba peale omajagu kogemustega ning yleyldse l6busad tegelased, kes ei pelga pealetykkivat 2rimeest, riksajuhti, ei l2he naljalt petiste-kavalpeade 6nge ega maksa naljalt kunagi millegi eest oluliselt rohkem kui see v22rt. Loodan, et selle kiidulauluga nyyd midagi 2ra ei s6nu, aga viimase paari-kolme n2dalaga on mul Juni ja Koh' k6rval just selline p2ris kindel ja turvaline 6lg-6la-k6rval-tunne tekkinud.(Kuigi taas pean tunnistama, et paigale j22des ning yhes kindlas kohas pikemalt peatudes tunnen, et tahaks omaette r2nnata ja rahu nendest)
Ja nyyd...paras syrpriis...istusin siin ja kirjutasin oma blogi. K6rvale istus yks noormees ning kohvikupidaja uuris tema isikuandmeid, mille ta omale kuhugi salvestab k6igi internetikasutajate kohta. Mina istun siin Juni passi andmetega, muuseas. Ja siis palus t2htis mees t2hthaaval oma riigi oelda sellel tegelasel, kes mu k6rvale tuli Ja tyyp siis ytles:"ii-ess-tii-6u-enn-ai-ei" - ehk siis tegemist eestlasega:) Palju me ei r22kinudki, natukene, et kust, kuidas ja millal ja miks. Tema nimi on Pavel. Ta nimelt 5 aastat juba ringi reisinud. Aga nyyd hakkab raha taas otsa saama ja vist v6tab suuna l2bi Hiina ja Venemaa Eesti poole. Igatahes v2ga vahva kohtumine ning alguses ei tahtnud eestikeelsed s6nad kuidagi suust v2lja tulla v6i v2hemalt k6las eesti keel v2ga v66rana(aga see-eest k6las v2ga ilusasti). Esimene eestlane, kellega mu tee sedasi juhuslikult ristunud. Siinkohal tervitused Merikesele ja Sirlile, kellega Sri Lankal Kandys kokku saime. Olen v2ga paljudelt teiselt r2nduritelt uurinud, aga keegi pole yhtegi eestlast veel n2inud. Kyll alustas yks paar oma reisi Tallinnast, aga seda vist juba kuskil olen siin maininud. Tore.
L6petuseks siis veel m6ned pildid. Yldiselt pildistan v2ga v2he ning pea k6ik pildid, mis ma teinud olen, panen ka siia yles. Ma niisama v2ga kl6psutada ei viitsi. Pean omale ilmselt peagi m2lupulga ostma, sest...minu kaasav6etud m2lupulk on l2inud kuhugi minust eraldi r2ndama. Kahju, sest sellel olid ka Sri Lankal tehtud pildid eelmise kaameraga. P6him6tteliselt olidki seal k6ik pildid, mis tehtud enne kaamera kadumist. V2lja arvatud Adam's Peak'i pildid. Aga see selleks.
Ja l6petuseks pilt, mis tehtud t2na hommikul, kui k2isime kuulsas omletirestoranis, mida soovitavad pea k6ik raamatud. Yks mees on kypsetanud omlette 30 aastat ja teeb seda siiani ja teeb seda ylimalt h2sti!


K6ike ilusat, olge terved!

No comments:

Post a Comment