Wednesday, February 3, 2010

Ylimalt kiire elu...

Tere!
Paar viimast p2eva on moodunud tohutu tempoga! Nimelt ei ole ma teinud p6him6tteliselt mitte midagi. Eilne moodus nii, et k2isin hommikust s66mas, siis l2ksin pooleteiseks tunniks randa p2ikese k2tte. K2isin ka ujumas. V6i siiski ujumiseks seda nimetada ei saa, sest reaalsuses n2gi see v2lja nii, et l2ksin umbes nabani vette ja siis lained jooksid yle pea. Olen natuke j2nes ka, seega ma nii kaugele kaldast ei l2hegi, et jalad mingil hetkel p6hja ei ulatu. Olen kuulnud igasugu lugusid ja t6si see on, et vesi kisub ookeani poole tugevalt ka vaid nabani vees olles. Nii ma siis k2isingi ennast v2rskendamas. Vesi on v2ga soolane, k6ik kriimustused ja mingitel p6hjustel katki olevad kohad kipitavad. Ja peale ookeanis kastmas k2imist tuleb kindlasti dussi alt l2bi k2ia ja ennast 2ra loputada. kuivadel riietel on soolatriibud peal. Peale randa l2ksingi tagasi oma kambrisse hotellis.
Sain oma 300-ruupiasest toast lahti. Nimelt elan nyyd yhes toas koos leeduka Alvisega. See on seesama tegelane, kellega Sri Lankal Aadama m2e jalamil kokku saime ja ka koos m2e otsa ronisime. Kuna paljudel sellistel r2nnumeestel mobiiltelefone pole, siis ei ole j2rgmist kokkusaamist kuigi lihtne ette planeerida. Nii siis oligi, et Sri Lankal poistega r22kisime, et Indias v6iks ju kokku saada(Alvisel oli lend Indiasse 26, minul 29. jaanuaril ja korealane Jun j6uab Indiasse 5. veebruaril). Kuna aga neil telefone pole, ytles Alvis, et ah, pole m6tet muretseda - kui peame kokku saama, siis kyll me ka saame. No ja nii oligi. Kui mina esimesel p2eval siia j6udsin, siis k2isin kohalikus internetikohvikus, kus ees istus leedukas Alvis. Aga mul oli tegemist jaapanlase ja iseendaga, seega leedukaga hakkasin rohkem suhtlema alles yleeile. Nyyd siis elangi tema toas.
Aga kui dussis k2idud, s6in l6unat ja siis istusime Leedukaga lihtsalt keset t2navat erinevate poodide juures ning...no ei teinud mitte midagi. Isegi ei r22kinud eriti midagi. Ise muigame, et selle tegevuse nimi on "keeping yourself busy". Yhes6naga...Oleme ylimalt h6ivatud tehes mitte midagi. T6si, k2isime p2ikeseloojangut vaatamas, see oli ilmselt k6ige parem hetk p2evast. P2ikesega viimasel ajal palju tihemini setud olles tuleb tihti p2he kysimus, miks me k6ik igasuguseid v2hem ja rohkem kummalisi jumalaid kummardame. Tegelikult on ju k6ige alus p2ike ja valgus. Kogu energia tuleb sealt. Me peaksime hoopis teda kummardama ja iga p2eva eest, mil ta hommikul paistma tuli. V6i kui mitte t2nama v6i kummardama, siis v2hemalt m6tlema sellele v6i arvestama sellega. Ja muuseas, p2ike on p2riselt ka olemas.
Siis k2isime 6htust soomas, peale seda korraks netti, aga kuna mul oli taas v2ga kiire, siis lugesin vaid uudiseid ega viitsinud ridagi kirjutada. Ja peale netisk2iku istusime veel paar tunnikest t2naval yhe poe juures, j6ime paar teed ning kokkuv6ttes oli mul kiire.

T2nane on olnud aga veel eriti tegus. Hommikul k2isin joogaklassis. Alvis r22kis, et tema k2ib juba kaks n2dalat igal hommikul ning olemine on hoopis parem. J6udu ja energiat palju rohkem ja vaim v2rskem.Pidin juba eile hommikul minema, aga ma magasin sisse. Nimelt j2in oosel alles pool kolm magama(v6itlesin s22skede ja unetusega) ning siis hommikul kell 8:30 ei kuulnud ma 2ratuskella. Polegi p2ris kaua aega kuhugi sisse maganud, pole kuhugi kiiret olnud. Igatahes t2na hommikul mul seda muret polnud, sest Alvis ajas mu yles ilusasti. Niisiis kell 9 algas jooga poolteisttund. Mis see jooga on? Ma p2ris t2pselt veel ise ka ei tea ega saa aru. Sisuliselt on see trenn liigestele ja lihastele. Igakylgne venitamine kontrollitud hingamise juures. Hingamine ongi vist k6ige olulisem, sest terve treeningu aja hoidis 6petaja rytmi v6i n2itas oma h22lega ette, kaua peab sisse ja v2lja hingama. 6petaja r22kis, et see on oma keha kontrollimine varvastest kuni silmadeni. Ja seda l6ike v2ga keskendunult, syvenenult. Nii n2iteks algab pooleteisetunnine treening umbes 7-8-minutilise rahunemise-l6dvestusega, mil pead lihtsalt rahulikult mati peal lamama ja pyydma tunnetada ja kontrollida oma keha erinevaid osi varvastest kuni silmadeni. Nii ka treening l6ppeb. Ja pyydes tunnetada tuli neid samaaegselt omale ka ette kujutada. N2iteks v6tke proovige rahulikult lamades tunnetada oma vasakut p6lve seda liigutamata ja lihastega m2ngimata. Mul veel seekord ei tulnud. Aga jooga fyysilised harjutused iseenesest on igasuguse fyysilise spordi vundamendiks. K6ikv6imalikud lihaste venitused ja liigesed jne. Aga kyllap on ka vaimse spordi vundamendiks, sest jooga k6rgem ja edasij6udnum tase on v2ga tugevalt seotud ka oma meelte ja vaimu 2rkvelhoidmisega. Kogu fyysiline tegevus on m6testatud, terve keha on vaimuga v2ga tugevalt seotud. Terves kehas terva vaim - nagu oeldakse. Aga nii palju sest joogav2rgist. Igatahes homme l2hen uuesti. Seansi eest tuleb 6petajale maksta 200 raha, mis ei ole palju.
T2iendasin eile ka oma garderoobi. Ostsin yhe s2rgi, yhed ali-baba pyksid ja yhe...6hukese suure linase r2tiku-moodi asja, mis ymber k2ib nagu seelik. Kuuma ilmaga on v2ga m6nus.
Aga hommikune jooga m6jus t2pselt nii, et peale seda s6in hommikust, siis lamasin kenasti l6unasoogini toas voodis, siis l6unasook, peale seda taas tuppa voodile pikutama, siis k2isin yhe k6rgema kivi otsas p2ikeseloojangut vaatamas ja nyyd enne ohtusooki kirjutan oma hotellikambris seda kirjutist. Alvisel on l2pakas. Selline h2sti pisikene ja m6nus, umbes kilone. See, kuidas ta selle sai, on t2iesti omaette lugu. Pikk kyll, aga naljakas kah, seega r22gin ikka.
Nimelt oli Alvis Sri Lankal. K6ndis Arugam Bay rannal. J2rsku tuli mingi mees k6rvale ja ytles vene keeles: "Palun, et r22giksid vene keelt". Alvis siis ytles, et nojah, r22gin kyll, milles asi. Ja siis hakkas tulema... selgus, et vaene Aleksander oli p2rit Venemaalt, Vladivostokist! Oli tulnud oma abikaasaga kaugelt Venemaa otsa pealt Sri Lankale puhkama. Yhel hetkel aga avastas, et tema naine on jalga lasknud koos mingi teise mehega ning s6itnud Sri Lankalt yldse minema. Oli ka kogu raha krediitkaardilt v2lja v6tnud. Nimelt olevat neil olnud systeem, et yks arve, aga kaks kaarti. Niisiis oli mehele j22nud vaid l2ptop, kaks m2lupulka, jalgratas, aga ka pass(!). Mees aga eluv66ras. V6i lihtsalt t2iesti loll. Ei teadnud ta mitte midagi ei saatkondadest ega v6imalustest, mis olemas juhul, kui midagi sarnast juhtuma peaks. Aleksander-Sass oli siis oma jalgrattale istunud ning hakanud v2ntama mooda rannikut allapoole ning j6udnud Arugam Baysse. Oli soonud, mis tee peale ette juhtus ning k2tte sai. Yhest mootorrataste tookojast oli antud talle suur nuga, et ta saaks kookosp2hkleid puruks teha jne. Yhes6naga mees oli totaalne 21. sajandi Robinson Crusoe. Kusjuures mees oli veel oelnud Alvisele, et Alvis on tema Reede:)) Arugam Baysse on Colombost mooda rannikut v2ndates ikka p2ris pikk teekond. Julgelt 300km. Ja siis oli saanud ta kokku mingite kohalike kalameestega, kellega ta oli yritanud 2ri teha, et vahetaks jalgratta ja sylearvuti kanuu-moodi paadikese vastu, millega siis ei-tea-kuhu seilata. T2iesti syrr. Kuna Alvis Arugam Bays pikemalt peatus, siis nad olid p2ris mitu p2eva seal kokku saanud ja r22kinud ja Alvis seletas talle v2rki. Ja nii 6nnestus ka Sassil Alvisele myya(6igemini oleme ausad - 6nn siiski Alvise poolel) oma varandus 200USD eest. P2rast oli aga veel jama nende kalameestega, kelle juures see Aleksander elas m6ned p2evad. Nimelt kui Alvis andis Sassile 20 000 ruupiat, siis kalamehed tahtsid seda omale. L6puks oldi peaaegu kaklema mindud, aga lepiti ikkagi kokku, et kalameestele piisab ka kymnest tuhandest.(kuigi tegelikult oli ehk vaese mehe peale neil kulunud maksimaalselt paar tuhat raha). Yhes6naga...sellised uskumatud lood ja seiklused m6nel. Alvis oli siis mehe ilusasti bussi peale pannud ja Colombosse tagasi saatnud. Andnud igasugu inglisekeelseid instruktsioone kaasa jne. Sass nimelt ei r22kinud MITTE S6NAGI! inglise keelt. Aga loodetavasti j6udis eba6nne ryytel kenasti saatkonda ning on t2naseks kenasti kodus lahutuse pabereid t2itmas v6i midagi.
Muuseas on praegu Alvisel peas m6te, et ehk peaks selle arvuti 2ra myyma. Kysis minultki, et ega ma ei taha osta. Ma ei oska veel midagi kosta. Tundub t2itsa uus ja korralik pill. Compaq Mini 110c. Hinnaks oleks vast umbes 250-300USD, aga ma ei tea, kas oleks m6ttekas. Kas on m6tet omale nii kallist asjandust seljakotti kaasa osta. Samas j2llegi saaks nii palju asju kirjutada, materjali terve raamatu jagu vabalt:) Ei tea, eks mul on aega m6elda. K6rekas, tehnika-2ss, mis sa arvad?

Totaalne teemamuutus. Toidud on Indias v2ga, v2ga maitsvad. Sri Lankaga ei taha v6rrelda niimoodi, sest see poleks aus. Seal olid samuti v2ga maitsvad, teistmoodi maitsvad. Ôgemini on v2ga ebakorrektne r22kida Indiast, pigem siis Tamil Nadu maakonnast. R22gitakse, et India erinevad maakonnad ja piirkonnad erinevad yksteisest kardinaalselt. Alates keeltest ja kommetest, r22kimata siis toitudest. Ainuyksi keeli pidavat kasutusel olema piirkonniti kokku pisut yle 20 erineva, r22kisid eile Kashmirist p2rit kaupmehed. L6una pidi olema palju ilusam, puhtam ja tervislikum. Lounas pidi olema k6ik parem. Eks Sri Lankaga oli samamoodi, et kuulsid igasuguseid erinevaid ja vastuk2ivaid jutte, ikka tuli ise minna ja j2rele vaadata ja see tunne saada. Ei ole Indiagagi teisiti. Oma silm ikka kuningas. Kuid, jah, toidud on 22retult maitsvad. Peamine toiduaine endiselt riis, sarnaselt Sri Lankaga juurde erinevad lisandid. SIin on v2ga palju ka erinevaid mereande - kalmaare, krabisid, austreid ja lihtsalt kala, aga pean tunnistama, et siiani ei olegi ma veel mingeid mereande soonud. Kala kyll, korduvalt. Riis v6ib olla tavaline valge, v6ib olla tume, praetud sidruniga, v6i n2iteks koogiviljade voi kanalihaga. Lisandeiks n2iteks erinevad karrikastmed. Veel syyakse mitmeid meie m6istes pannkoogilisi - samamoodi erinevad - v6ivad olla kyyslauguga, munaga, sibulaga, paksud v6i 6hukesed jne ning eid suuakse tihti samuti erinevate kastmete ja lisanditega. Kui siiski pisut Sri Lanka toiduga teravust v6rrelda, v6ib oelda, et kui siin on kaheksast laualetoodud lisandikausikesest yks korralikult terav lisand, neli monusasti, kaks mittevyrtsist ja yks magus, siis Sri Lankal oli kaheksast kolm talumatult "kuumad", kolm keskmiseslt vyrtsist ja kaks leebet kausikest. Siin v6ib erinevates soogikohtades n2iteks juhtuda, et tuuakse ka yks magus kausike ja yks meie koduse hapupiima moodi ollusega kausike, mida ingl. k. nimetatakse curd. Mulle see ei maitse h2sti. Ma julgen kyll arvamust avaldada, et toit on siin rikkalikum. Liha pole ma soonud juba n2dal aega ning kui ma enda ymber ringi vaatan, siis tunnistan, et ega isu ka pole. Pajud seljakotir2ndurid ongi muide taimetoitlased seet6ttu, et k6ik, mis ymberringi on, on niiv6rd must ja r2pane. Paljud rohkemreisinud r22givad, et kui ikka kenasti k2si pesta ja pisutki hygieeni eest hoolt kanda, siis ongi v6imalik mingeid koledaid h2dasid omale juurde saada vaid liha syyes. Kas nyyd just ainult, aga ikkagi... Seega ma v2ga ei hooli. Muidugi peenetes restoranides ei ole mingit probleemi, aga kuna mina elan suhteliselt kohaliku inimese elu, siis mina neisse ei satu. Pigem vastupidi - olengi hakanud k2ima just ekstreemsemates kohtades, kus nuge-kahvleid nagunii pole.
Olen muide loobunudki noa-kahvliga soomisest. K6ik k2ib nyyd k2tega. M6nes m6ttes paremgi. N2iteks ei ole kuuma toiduga v6imalik mitte kunagi suud 2ra k6rvetada, sest kui k2ega v6tta ei kannata, siis ei v6ta ju. Samuti r22givad teised, et toiduga tekib siis teistsugune ja tugevam suhe. Minu jaoks on see natuke k6rgem tase juba, ma veel ei saa sest aru:) Aga soomine s6rmedega tuli v2ga kiirelt k2ppa. Eks natuke ikka pudeneb tagasi taldrikule(v6i yldjuhul siiki banaanilehele v6i kandikule), aga see natuke pudeneb tagasi ka kohalikel, kes terve oma elu niimoodi soonud. K2tega toimetatakse toidu sees nii, et algul segad k6ik erinevad asjad kokku, aga siis kui vaja toit suhu panna, kasutatakse vaid kolme s6rme, v6tad nagu kyhvliga, ning siis kui toit s6rmedel suu juures, lykatakse see poidla v2liskyljega kenasti suhu. Lihtne. Aus olles tahab visuaalne pilt veel natuke harjumist saada, aga ma olen juba tugeva progressi teinud, seega varsti ehk enam ei pane midagi koledat t2hele. Ja kui alguses tundub k2tega toidu sees kaevamine natuke metslaslik sonkimine, siis sellest olen juba yle saanud:)

Hakkab kyll j2lle pikaks venima, aga yks huvitav asi siit siiski veel. Nimelt v6ib m6nikord vasakuk2elise elu olla natuke raskem. Nimelt kohalikus kultuuris on vasaku k2e kasutamine teise inimesega suhtlemisel ysna halb toon. T6si, kohalikud kyll arvestavad, et v2lismaalased ei ole nende asjadega alati kursis, aga t2helepanemata ei j2ta siin vasaku k2e kasutamist mitte keegi. N2iteks kui ma hommikul poodi l2hen ning juhtun esimene ostja olema, ning kui ma muujale ulatan raha vasaku k2ega, siis ei ole mitte mingi ime kui ta mulle sonaotseses mottes vastu n2ppe loob. Seda r22kis yks hispaanane, keda eile kohtasin. Temal oligi nii juhtunud. Ja peale seda oli myyja ta p2ris korralikult kohalikus keeles l2bi s6imanud.(Kohalik keel siin siis tamili keel; see on seesama, mida r22gitakse siis ka Pohja-Sri Lankal v6i "slightly different" nagu kohalikud ise ytlevad). Samamoodi peetakse vasaku k2ega millegi ulatamist alandavaks. Minul vasakuk2elisena ei ole yhtegi intsidenti konkreetselt olnud. Kuid mulle meenub kyll mitmeid kordi, mil olen poes andnud raha vasaku k2ega. Kuigi seda reeglit v6i tava teades, ei ole mul kindlates situatsioonides kunagi see meeles. Ehk on sellega nii nagu v2ikese lapse suhe tulise pliidiga koogis. Ega enne ei kuula ega j22 meelde kui n2pud villis. Tahan saada heaks!

Aga l6puks lisan m6ned pildid ning siis ei olegi miskit muud.
Olge terved!
Alvis Leedust Kaunasest
6htune kodut2nav
Alvis on selle pisikesel trummil p2ris osav
L6unasoogi algus
Alvisel l6una k2ib...
...mul ka...
L6una hakkab otsa l6ppema
L6una l6pp

3 comments:

  1. Kiitus ja hea lugu nagu alati. Söögis sonkimine on siiski veel pisut üle mõistuse (eriti visuaalne külg). Mitte, et seda ei teaks, et nii süüakse - pigem ei ole kunagi sellega olnud sellist isiklikku suhet. Seega saan kinnitada, et jooga klassi mõju avaldus koheselt!

    ReplyDelete
  2. Kurtsid enda blogis, et täpitähed võiksid olla. Leidsin sellise koha mis 'keerab' 2,6,y,8 täpitähtedeks. Seda juhul kui hakkad millalgi raamatut välja andma :)
    Link ise:
    http://www.translit.ee/

    pünninen

    ReplyDelete
  3. jummel, ma polnud su blogi nii kaua lugenud... mul on ka ikka elus vasakukäelisena nalja saanud... ükspäev soomes, oma multikultuurses seltskonnas, hakkasime veiniklaase kokku lööma.. ja ka sälli silm tõstis oma pokaali ja siis härra nigeeriast ütles: mina vasaku käege kokku ei löö!

    ja siis mul oli piinlik ja vahetasin kätt.

    aga sulle ikka jõudu ja jaksu.. ja et ikka leiaksid aega kõike tähele panna ja meelde jätta.

    kallid sulle sinna kaugele!!!

    ReplyDelete